Craft Fair

“How did it get so late so soon? Its night before its afternoon. December is here before its June. My goodness how the time has flown. How did it get so late so soon?” Dr. Seuss

Oh, boy! I made my last entry in December! Time flies! You were right, Dr. Seuss.

Last Sunday I participated in my very first craft fair „Wolny Targ” (https://www.facebook.com/wolnytarg) in Poznań, Poland. Initially, I was not interested in selling at such events (I’m about to open my etsy shop soon, you know, I announced that…a few months ago) neither did I feel ready to do it but encouraged by “Rabbit’s Friends and Relations” I eventually decided to give an opportunity to my potential customers to see me and my artwork in person.

As a newcomer I had no idea how to prepare for it nor how much work it would involve! I am so grateful to my friends who came to my messy place the day before and helped me to organize things, set prices, tag paper bags, attach price tags, put jewelry into gift boxes, and who simply supported and encouraged me before my big day.

O rany! Widzę, że ostatni wpis zamieściłam w grudniu! Jak ten czas pędzi! Miał pan rację, Dr. Suess!

W zeszłą niedzielę wzięłam udział w moim pierwszym targu przedmiotów unikatowych i rękodzieła Wolny Targ (więcej tutaj:https://www.facebook.com/wolnytarg/timeline ) w Poznaniu. Początkowo nie byłam zainteresowana taką formą sprzedaży (zaraz otwieram sklep na etsy, wiecie, prawda? Ogłaszam to od …kilku miesięcy) ani też nie czułam się odpowiednio przygotowana, ale zachęcona przez nieocenionych “Krewnych-I-Znajomych-Królika” zdecydowałam się skorzystać z okazji pokazania siebie i moich wyrobów swoim potencjalnym klientom.

Jako debiutantka nie miałam pojęcia, jak się do tego przygotować ani z jakim wysiłkiem się to wiąże! Jestem bardzo wdzięczna moim nieocenionym koleżankom, które w przeddzień wydarzenia pomagały mi w porządkowaniu, ustalaniu cen, stemplowaniu opakowań, przyczepianiu cen, wkładaniu biżuterii do pudełeczek, i które mocno wspierały mnie przed Ważnym Dniem.

DSC_0580

Setting up the table. Photo: Dariusz Wiśniewski

 

I also needed help with logistics and setting the stand (my husband did that job) and one of my friends stayed with me the whole day. Many others came to show support.
Thank you, everyone!

Potrzebowałam też pomocy przy całej logistyce i ustawianiu mojego stoiska (tę robotę wykonał niezrównany mąż) a życzliwa Koleżanka towarzyszyła mi przez cały dzień targu. Wielu innych wsparło mnie swoimi odwiedzinami. Wielkie dzięki!

 

Photo: Łukasz Miś

 

Kasia, one of the exhibitors (she and her husband run a beautiful country guesthouse: http://www.strumyki.pl/gospodarstwo.html) and now a happy owner of my moth brooch, sent me pictures with her new purchase.

Kasia, jedna z wystawców (wraz z mężem prowadzi gospodarstwo agroturystyczne : http://www.strumyki.pl/gospodarstwo.html) a obecnie także  szczęśliwa posiadaczka mojej ćmy-broszki, przysłała zdjęcia ze swoim nowym nabytkiem.

A happy buyer. Photo: Katarzyna Wizental

 

I am glad I eventually made up my mind and presented my artwork to the public. I got a very positive feedback, had a chance to interact with the visitors as well as the other vendors.
My etsy shop is almost ready, I hope to start selling next week but I will definitely attend craft fairs occasionally as well.

What’s your experience? Do you sell at craft shows especially if you are an online seller?

Cieszę się, że namyśliłam się w kwestii pokazania moich prac bezpośrednio szerszej publiczności. Reakcje były bardzo pozytywne, odbyłam wiele owocnych rozmów zarówno z odwiedzającymi jak i innymi wystawcami.
Mój sklep na etsy jest już prawie gotowy, mam nadzieję, że ruszy w przyszłym tygodniu, ale z pewnością będę brała co jakiś czas w tego typu targach.

Jakie jest Wasze doświadczenie? Sprzedajecie bezpośrednio na targach i jarmarkach, zwłaszcza, jeśli macie sklep internetowy?

Me making faces. Photo: Łukasz Miś.

 

 

 

“Now you’ve got to buy something. I’m right behind you!”. Photo: Łukasz Miś

 

“You can turn off the sun, but I’m still gonna shine!” (Literally) ― Jason Mraz. Photo: Dariusz Wiśniewski

 

Photo: Dariusz Wiśniewski

Share Button

One comment

Leave a Reply